سایت علوم قرآنی و حدیث
پايگاه جامع اطلاع رساني اهل البيت (عليهم السلام)
پایگاه اطلاع رسانی شیعه آنلاین
گالری تصاویر شیعه
ماجرای دلاکی آیةالله العظمی مرعشی نجفی! PDF چاپ نامه الکترونیک
مراجع و علما - داستانها
چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۷:۵۱


آیت الله مرعشی نجفی، احترام خاصی برای والدین قائل بودند؛ خودشان می‌فرمودند«وقتی مادرم مرا می‌فرستاد تا پدرم را برای خوردن غذا صدا کنم، بعضی وقت‌ها می‌دیدم پدر به خاطر خستگی، در حال مطالعه خوابش برده است. دلم نمی‌آمد ایشان را بیدار کنم، همان‌طور که پایش دراز بود، صورت خودم را به کف پای پدرم می‌مالیدم تا ایشان بیدار می‌شد.

حوزه نیوز: حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود مرعشی نجفی پسر ارشد آیت الله العظمی مرعشی نجفی‌(ره) که نزدیک به پنجاه سال از عمر با برکت پدر را درک کرده است درگفت وگوی اختصاصی تفصیلی با خبرنگار مرکز خبر حوزه‌های علمیه، ناگفته‌های زیادی را از زندگی زاهدانه این عالم ربانی تشریح کرد.

بخش نخست این گفت‌وگو که در آستانه کنگره بین‌المللی آیت الله العظمی مرعشی نجفی انجام شد، تقدیم خوانندگان ارجمند می‌گردد:

*نیکی به والدین، رمز موفقیت آیت الله العظمی مرعشی نجفی

آیت الله مرعشی نجفی، احترام خاصی برای والدین قائل بودند؛ خودشان می‌فرمودند«وقتی مادرم مرا می‌فرستاد تا پدرم را برای خوردن غذا صدا کنم، بعضی وقت‌ها می‌دیدم پدر به خاطر خستگی، در حال مطالعه خوابش برده است. دلم نمی‌آمد ایشان را بیدار کنم، همان‌طور که پایش دراز بود، صورت خودم را به کف پای پدرم می‌مالیدم تا ایشان بیدار می‌شد.

در این حال که بیدار می‌شد، برایم دعا می‌کرد و عاقبت‌بخیری می‌خواست، من خیلی از توفیقاتم را از دعای پدر و مادر دارم.


*حتی یک بار هم به مادرم تندی نکرد

پدرم سعی می‌کرد تا جایی که می‌تواند کارهایش را خودش انجام دهد و با مادرم خیلی مهربان بود، به یاد ندارم حتی یکبار هم نسبت به او تندی کرده باشد.

ایشان در کارهای منزل به مادرم کمک می‌کرد و وقتی کسالتی برای او پیش می‌آمد، پدرم غذا درست می‌کرد و در داخل غذا هم چیزهای جدیدی می‌ریخت و می‌فرمود:« حکم خدا نیست که از آسمان آمده باشد که مثلا آبگوشت باید چنین باشد».یک چیزهایی اضافه می‌کرد، خیلی هم خوشمزه می‌شد.

*میهمان را روی صندلی ‌نشاند و خود روی زمین ‌نشست

با میهمان خیلی با ملاطفت و احترام برخورد می‌کردند، یک بار قرار بود، «هانری‌کربن فیلسوف فرانسوی» خدمت ایشان برسد، آقا قبلا در اتاق برای او صندلی آماده کرده‌ بودند، ولی خودشان روی زمین ‌نشستند؛ هانری کربن به خاطر احترام به استاد از نشستن روی صندلی خودداری ‌کرد، ولی استاد فرمودند« شما چون به صندلی عادت کرده‌اید و نشستن روی زمین برایتان مشکل است، دوست دارم پیش من راحت باشید. حتی با این که ماه رمضان بود، خواست برایش چایی بیاورید، امّا هانری کربن گفت که ماه رمضان است و لازم نیست چایی بیاورید.

مرحوم پدرم جواب دادند: پذیرایی از مهمان برای ما لازم است، چون شما مسافر هستید، اشکالی ندارد و به مسیحی بودن او اشاره نکردند.

ادامه مطلب...
 
مروري بر تاريخچه چند مسجد بزرگ‌ دنيا +عکس PDF چاپ نامه الکترونیک
سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۲۶


«مسجد الاقصي» به‎عنوان قبله نخست مسلمانان، بيستمين مسجد بزرگ دنيا محسوب مي‌شود. در صدر اين فهرست، قبله كنوني مسلمانان يعني «مسجدالحرام» قرار دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس، مساجد به عنوان عبادتگاه يكي از پرطرفدارترين اديان الهي همواره مورد توجه جهانيان بوده است. در اين گزارش به بررسي 20 مسجد بزرگ دنيا مي‌پردازيم كه در بخش اول 10 مسجد بزرگ دنيا از رتبه 11 تا 20 معرفي مي‌شود.

مسجدالاقصي:
«مسجد الاقصي» با قدمتي بيش از يك‌هزار سال، در شرق شهر قديمي بيت‌المقدس «اورشليم» واقع شده است.
نام اين مسجد در آيه اول از سوره اسراء آمده و به معناي دورترين مسجد است و از آنجايي كه نخستين قبله مسلمانان بوده، براي مسلمانان جهان از تقدس خاصي برخوردار است.
عده‌اي از يهوديان با اعتقاد به اينكه بقاياي «معبد هيكل»، معبدي كه سليمان نبي به دستور خداوند ساخت، در زير مسجدالاقصي واقع شده، بارها سعي در تخريب اين مكان مقدس داشته‌اند كه در يكي از اين اقدامات، منبري مخصوص با قدمت 800 ساله كه در اين مسجد قرار داشت، به كلي از بين رفت.
اين مسجد از نظر مساحت و بزرگي در بين مساجد بزرگ دنيا در رتبه بيستم قرار دارد.

مسجد طوبي:
مسجد طوبي معروف به «مسجد گل» در كراچي پاكستان واقع شده است.
ادامه مطلب...
 
آیةالله سیدحسن فقیه امامی درگذشت PDF چاپ نامه الکترونیک
مراجع و علما - فقها
يكشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۱۸
این عالم ربانی پس از تحصيلات دبيرستانی خود به حوزه علميه اصفهان وارد شده و سال هاي متمادي نزد اساتيد بزرگ اين حوزه، همچون مرحوم حاج سيد علي بهبهاني، سيد حسين خادمي، حاج شيخ علي مشکاة و مرحوم معلم حبيب‏ آبادي و مولي محمد علي عالم حبيب‏ آبادي در زمينه ادبيات، منطق و فلسفه، فقه و اصول، هيئت و قانون به تحصيل پرداخت.
به گزارش شیعه آنلاین، آیت الله سید حسن فقیه امامی، از علمای سرشناس شهر اصفهان صبح امروز دار فانی را وداع گفت.

گفتنی است ایشان در سال 1313هجری شمسی در محله درب امام اصفهان متولد شد. وي از سلسله سادات امامي است که نسبشان به امامزاده ابوالحسن زين‏العابدين، مدفون در درب امام مي‏رسد و نسب ايشان نيز به "علي بن جعفر" فرزند امام صادق (ع) مي‏ رسد.

این عالم ربانی پس از تحصيلات دبيرستانی خود به حوزه علميه اصفهان وارد شده و سال هاي متمادي نزد اساتيد بزرگ اين حوزه، همچون مرحوم حاج سيد علي بهبهاني، سيد حسين خادمي، حاج شيخ علي مشکاة و مرحوم معلم حبيب‏ آبادي و مولي محمد علي عالم حبيب‏ آبادي در زمينه ادبيات، منطق و فلسفه، فقه و اصول، هيئت و قانون به تحصيل پرداخت.
آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۷:۰۴
ادامه مطلب...
 
علامه مرحوم مدرس افغاني(ره) PDF چاپ نامه الکترونیک
مراجع و علما - ادبا
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۰۱


ولادت

محمدعلي، مشهور به مدرس افغاني، فرزند مرادعلي خان (معروف به ملامراد) در سال 1284 ه . ش. در روستاي خاربيه سرزمين كوهستاني جاغوري - از توابع استان غزني - افغانستان زاده شد. وي در كودكي با تشويق پدرش به تحصيل علم پرداخت.


تحصيلات

مدرس افغاني در كودكي همراه پدرش به روسيه سفر مي كند. همزمان با ورود ايشان به روسيه، انقلاب كمونيستي در روسيه آغاز مي شود و آنان روسيه را به قصد مشهد مقدس ترك مي كنند و در محله حيطه ميدان كهنه سكونت مي كنند. مدرس افغاني در اين محله به مكتب مي رود و در پانزده سالگي جامع المقدمات و سطوح را در مدرسه عباس قلي خان، نزد استادان فرزانه اي مانند بهشتي، شيخ علي نيا و اديب نيشابوري، فرامي گيرد. او استعداد سرشاري داشته و هرچه را مي آموخت به ديگران ياد مي داد.


مهاجرت به نجف

علامه مدرس افغاني، پس از فوت پدرش در 18 سالگي تصميم مي گيرد براي ادامه تحصيل به نجف اشرف مهاجرت نمايد. او نذر مي كند پياده از مشهد به كربلا برود. وي در روز اربعين مشهد مقدس را ترك مي كند و در روز اربعين سال بعد وارد كربلاي معلا مي شود. علّت اين كه اين سفر يك سال به طول انجاميد، عبارت است از:

1. فقر. وي بسيار فقير بود و در سفر هيچ گونه زاد و راحله اي نداشت. لذا مجبور بود در بين راه كار كند تا خرج سفر را تهيه نمايد. او يك ماه و نيم در شهر كاظمين، نزد چلبي مشغول محاسبه كارهاي كاخي بوده كه مي ساخته.

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۰۹
ادامه مطلب...
 
علم هدایت PDF چاپ نامه الکترونیک
مراجع و علما - فقها
دوشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۳۸

 

سـید مرتضی علم الهدی، متولد 355 و متوفی 436علا مه حلی او را معلم شیعه امامیه خوانده اسـت مـردی جـامع بوده است هم ادیب بوده و هم متكلم و هم فقیه آرافقهی او مورد توجه فقها اسـت كـتـاب مـعـروف او در فقه، یكی انتصار است و دیگركتاب جمل العلم و العمل او و برادرش سید رضی، (جامع نهج البلاغه) نزد شیخ ‌مفید سابق الذكر تحصیل كرده اند. [1]
ابـوالـقاسم علی بن الحسین بن موسی، مشهور به سید مرتضی علم الهدی،نقیب طالبیان، از نظر منزلت علمی و اعتبار فقهی در مرتبت بسیار والایی قرار دارد كه كمتر كسی در آن عصر به پایه آن نـایـل آمده است او پیشوای فقهی، متكلم و مرجع امامیه در عصر خویش، پس از درگذشت استاد عالیقدرش شیخ مفید (م 413) بوده است.
وی در سـال 355 در یـكی از خانواده های محترم سادات بغداد به دنیا آمد كه ازجانب پدر و مادر نـسـب بـس شریفی داشت نامش علی بن حسین طاهر فرزند موسی فرزند محمد فرزند موسی و فـرزنـد ابـراهـیـم فـرزند موسی فرزند امام جعفر الصادق علیهم السلام، علوی هم موسوی، نسب شـریـفش با پنج واسطه به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسد كنیه اش علم الهدی و لقبش ذوالثمانین، ابوالثمانین وذوالمجدین و شریف سید مرتضی می باشد.
او یـكی از بزرگان فقهای امامیه، جامع علوم معقول و منقول در عصر خویش بوده و در ادبیات و فـنـون كـلام و تفسیر سرآمد اقران بوده است و آنچنان در علوم اسلامی تبحر داشته است كه او را مروج الذهب در راس قرن چهارم، و یا مجددمذهب در قرن مذكور نامیده اند.

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعدی > انتها >>

صفحه 18 از 53